• Efsane Hikayeler 12.09.2008

  bu aşk hikayesinin aşık kerem ya da kerem dede diye anılan azerbaycan yöresi halk şairinin aşk serüvenini konu eden şiirleri halk arasında yayıldıktan sonra adı bilinmeyen halk hikayecileri tarafından bu şiirler çerçevesinde oluşturulduğu ileri sürülür .( xvii. yy. )

  İsfahan padişahı\’nın oğlu kerem keşiş kızı aslı\’ya gönül verir .ancak din ayrılığı yüzünden onunla evlenmesi mümkün olmaz . İlden ile göçen keşişle kızı aslı\’nın ardından uzun yolculuklar yapan delikanlı halep paşası\’nın emri üzerine aslı\’yla evlendirilir .ancak düğün gecesi keşişin kızına giydirdiği gömleğin düğmeleri bir türlü çözülmeyince kerem ah edip yanarak ölür . onun külleri arasında kalmış kıvılcımla aslı\’da saçlarından tutuşup can verir .

  hikaye boyunca kerem arkadaşı sofu\’yla birlikte uzun yollar aşar . anadolu\’nun birçok yerini gezer ,hanlarda kahvelerde şiirler söyler ,yollara , dağlara , akarsulara, hayvanlara aslı\’ya benzettiği güzellere şiirler söyleyerek derdini anlatır .aslı\’yı yakından görebilmek için kızın annesine bütün dişlerini çektirir .

  hikayeye olağanüstü ögeler de karışmıştır .İki sevgilinin doğumları bir dervişin verdiği sihirli elmayla olmuştur .zorda kalan kerem\’i hızır kurtarır .dağlar ırmaklar o şiir söyleyince geçit verir .

  sevgilisine kavuşma yolunda çileler çeken ve onun uğrunda yanan kerem , modern edebiyatta bir ülküye bağlanıp can verebilen kahramanın simgesi sayılmıştır .

  ala gözlerine kurban olduğum
  hep senin derdinden yanar ağlarım
  kime arzedeyim garip halimi
  ellerin yanında görür ağlarım ..

  benden kaçar sevdiğim, gayrden kaçmaz
  dahi pek küçüktür, aşıkın bilmez
  yalvarsam mevla\’ya dileğim geçmez
  yüzümü yerlere sürer ağlarım ..

  yine düşt\’ayrılık vücut şehrine
  yürek mi dayanır dilber cevrine
  sürülünce insan mahşer yerine
  hak\’kın divanına durur ağlarım ..

  kerem der bu firkatla yanarsam
  tükenir ömrümüz bir gün ölürsem
  bu hasretle kıyamete kalırsam
  kefenim boynuma sarar ağlarım

  Posted by admin @ 13:30

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rss Feed Tweeter button Facebook button Technorati button Reddit button Myspace button Linkedin button Webonews button Delicious button Digg button Flickr button Stumbleupon button Newsvine button Youtube button
Edebiyat Edebiyat