• Efsane Hikayeler 12.09.2008

  birinci dünya savaşı sırasında hıristiyan avrupa devletlerinin müslüman devletlere saldırarak, halkına zulmettiğine şahit olan İranın kermanşah kasabasındaki İngiliz konsolosluğu koruma görevlilerinden müslüman hintliler, melek beyin emir-komutasında müslümanlara yapılan zulmü kınamak için isyan ederek, osmanlı hakimiyetindeki bağdata kaçtılar.

  bağdat a bulunan İngiliz konsolosluğunun baş tercümanı abdurrezzak bey de bir müddet sonra kendilerine ka tıldı. birlikte hareket eden bu insanlar yaptıkları eylemden dolayı İngilizlerin düşmanlığını kazandılar.

  sığınma istekleri osmanlı devleti tarafından tereddütsüzce kabul edilen hintliler, himaye altına alınmanın yanında devlet hizmetinde görevlendirildiler, sahipsiz kalmadılar. ne yazıktır ki osmanlı devleti girdiği birinci dünya savasından mağlup çıkınca İmzalanan mondros mütarekesi sonrası ve . arkasından anadolu un stratejik öneme sahip büyük bir bölümünün işgal edilmesi olayı hayatlarının tekrar tehlikeye girmesine sebebiyet verdi. bir kısmı hemen anadolu topraklarının dışına kaçarak İngilizlerin kininden kurtulmayı başardı. bir kısmı da vatansever cemiyetlerin korumasına alındı.

  o günlerde İngiliz işgal ordusunun istihbarat şefi olan ve hintlileri bulmak için yoğun çaba harcayan yüzbaşı benet, polis müdüriyeti umumiyesinde ikinci Şube Şefi olan edip beyi bu isi en güzel şekilde yapacak kişi olarak gördüğünden dolayı yanına çağırttı. edip bey, İngiliz istihbaratçısının kroker otelin de bulunan karargahına gitti. samimi bir havada kendisini karşılayan benet hemen söze girdi ve :

  \”edip bey, sizi buraya çok önemli bir is için davet ettim, İngiliz hükümeti ihtilalci, bozguncu ve sabotajcı iki hintlinin yakalanmasını çok arzu etmektedir. bu konuda bize yardımcı olur, asilerin yakalanmasını sağlarsanız size hayatınız boyunca rahat edeceğiz bir servet verilecektir\” dedi ve sözlerinin karşısındaki şahıs üzerinde yaptığı etkiyi anlamak istercesine uzun müddet edip beyi süzdü ama, olumlu bir ışık alamadı.

  edip beyin cevap vermesine de fırsat tanımadan yanındaki çelik kasayı açtı ve paket halindeki sterlinleri göstererek:

  \”edip bey, bunlar türk sigara kağıdı değildir. az önce söylediğim konuda bize yardımcı olduğunuz takdirde hepsini sana vereceğim, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim\” diyerek, para dolu kasayı bir müddet daha açık bıraktı. edip beyi çözmeye çalıştığı belle oluyordu..

  ancak, benet bir şeyi değil çok şeyleri unutmuştu. edip bey onun sandığı gibi para canlısı birisi değildi. aksine vatansever ve namuslu birisiydi. böyle olmasının yanında aynı zamanda akıllı birisiydi de. Şüphe uyandırmamak için tepki vermedi. sakın bir hal ve ses tonuyla:

  \”peki yüzbaşım! elimden geldiğince firari hintlileri bulmaya çalışacağım\” dedi.

  emniyet müdürü edip bey ruhunu sıkan, İçini karartan İngiliz karargahından ayrıldıktan sonra evine gitti ama, bir türlü rahat edemedi. kendisine yapılan tekliften hayatlarını koruma altına aldıkları bu türk dostu İnsanların ne derece tehlikede olduğunu anlıyordu. durumu arkadaşlarına iletti.

  hintlilerin bulunduğu yerler sık sık değiştiriliyordu. böylesine bir tedbir uygulanmasına karşılık, bir başka İngiliz casusu hintli gülam resülün ihbarı sonucu türk dostları yakalanıp, galata kulesinin üst katına hapsedildiler.

  bunu öğrenen edip bey, arkadaşlarına haber verdikten sonra . melek bey ve arkadaşlarının kurtarılmasını teklif etti. teklif kabul edildi. yapılan kaçırma planı sonrası harekete geçilerek, muhafızlar elde edildi ve hintli müslümanlar hapsedildikleri galata kulesinden kaçırıldılar.

  ankaraya götürülmek üzere yola çıkarılan hintli grubu ile muhafızları kocaeli e geldiklerinde melek bey attan düştü.

  yerde hareketsiz kalması sonucu Öldü sanılarak, düştüğü yerele bırakıldı. aceleyle yola devam edildi. ancak, melek bey ölmemişti. ama, ne yazık ki arkadan gelen ve meseleyi bilmeyen bir grup kuvayi milliyeci tarafından İngiliz casusu zannedildiğinden dolayı şehit edildi.

  İkinci Şube müdürü edip bey, İstanbulda basını polislerin çektiği insanlardan oluşturulan vatanperver grupla birlikte çalışıp, anadoludaki mücadeleye yararlı olacak her hareketin desteklenmesinde, ihtiyaç duyulan her malzemenin temin ve gönderilmesinde çok yararlı hizmetler verdi. bir an bîle olsun vatan ve milletine hizmet etmekten geri durmadı. zor ve yorucu hizmet sonucunda madden ve manen yorgun düştü.

  hasta ve yaşlı olan edip bey, kalp krizi sonucu öldüğünde cenazesini kaldırtacak kadar dahi tasarrufu bulunmuyordu. birlikte olmaktan her zaman gurur duyduğu vatanperver grubun aralarında topladığı parayla cenazesi kaldırıldı. onun tek serveti göğsündeki vatan sevgisi idi

  Posted by admin @ 13:39

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rss Feed Tweeter button Facebook button Technorati button Reddit button Myspace button Linkedin button Webonews button Delicious button Digg button Flickr button Stumbleupon button Newsvine button Youtube button
Edebiyat Edebiyat