• Efsane Hikayeler 12.09.2008

  rivayet olunur ki, kuşların hükümdarı olan simurg anka, bilgi ağacı ın dallarında yaşar ve her şeyi bilirmiş…

  kuşlar simurg’a inanır ve onun kendilerine kurtaracağını düşünürmüş. kuşlar dünyasında her şey ters gittikçe onlar da simurg’u bekler dururlarmış. ne var ki, simurg ortada görünmedikçe kuşkulanır olmuşlar ve sonunda umudu kesmişler.

  derken bir gün uzak bir ülkede bir kuş sürüsü simurg’un kanadından bir tüy bulmuş. simurg’un v ar olduğunu anlayan dünyadaki tüm kuşlar toplanmışlar ve hep birlikte simurg’un huzuruna gidip yardım istemeye karar vermişler.

  ancak simurg’un yuvası, etekleri bulutların üzerinde olan kaf dağı’nın tepesindeymiş. oraya varmak için yedi dipsiz vadiyi aşmak gerekirmiş. kuşlar, hep birlikte göğe doğru uçmaya başlamışlar. yorulanlar ve düşenler olmuş.

  Önce bülbül geri dönmüş, güle olan aşkını hatırlayıp;

  papağan o güzelim tüylerini bahane etmiş (oysa tüyler yüzünden kafese kapatılırmış);

  kartal; yükseklerdeki krallığını bırakamamış;

  baykuş yıkıntılarını özlemiş,

  balıkçıl kuşu bataklığını.

  yedi vadi üzerinden uçtukça sayıları gittikçe azalmış.

  ve nihayet beş vadiden geçtikten sonra gelen altıncı vadi “şaşkınlık” ve sonuncusu yedinci vadi “yok oluş” ta bütün kuşlar umutlarını yitirmiş… kaf dağı’na vardıklarında geriye otuz kuş kalmış.

  simurg’un yuvasını bulunca öğrenmişler ki;

  “sİmurg anka – otuz kuş” demekmiş.

  onların hepsi simurg’muş. her biri de simurg’muş.

  simurg anka’yı beklemekten vazgeçerek, şaşkınlık ve yok oluşu da yaşadıktan sonra bile uçmayı sürdürerek, kendi küllerimiz üzerinden yeniden doğabilmek için kendimizi yakmadıkça bataklığımızda, tüneklerimizde ve kafeslerimizde yaşamaktan kurtulamayacağız.

  Şimdi kendi gökyüzünde uçmak zamanıdır

  Posted by admin @ 13:32

 • Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rss Feed Tweeter button Facebook button Technorati button Reddit button Myspace button Linkedin button Webonews button Delicious button Digg button Flickr button Stumbleupon button Newsvine button Youtube button
Edebiyat Edebiyat